Dochodowa Gmina

Dochodowa Gmina to ogólnopolski cykl spotkań poświęconych optymalizacji procesów w samorządach terytorialnych. Na zaproszenie Law&Partners Foundation w ramach interaktywnych szkoleń swoimi doświadczeniami w obszarach zarządzania relacjami, ryzykiem, inwestycjami i finansowaniem od stycznia do czerwca 2013 roku z przedstawicielami ponad pięciuset gmin dzielili się doświadczeni liderzy. Całość została zorganizowana w formule Law&Business Meeting, która pozwoliła koncentrować się na wspólnych obszarach funkcjonowania przedstawicieli samorządów, biznesu, niezależnych doradców i prawników.

W ramach spotkań w biurze Fundacji oraz urzędach marszałkowskich i wojewódzkich wszystkich województw w Polsce, samorządowcy wraz z ekspertami wspólnie dyskutowali na cztery główne zagadnienia:
1. Sposoby finansowania inwestycji samorządowych: metody i źródła finansowania inwestycji.
2. Analiza ryzyk działalności samorządu. Narzędzia monitorowania ryzyka operacyjnego finansowego i podatkowego w projektach inwestycyjnych.
3. Finansowanie dłużne: jak skutecznie pozyskać kredyt oraz obligacje jako alternatywny sposób pozyskania kapitału. Rynek Catalyst.
4. Ile warta jest gmina? Jak skutecznie budować jej wizerunek?

W roli ekspertów w spotkaniach ze strony Law&Partners Foundation udział brali:

Wojciech Fułek, Przewodniczący Rady Miasta Sopot
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz podyplomowych studiów w zakresie Europejska Administracja Rządowa i Samorządowa. Od roku 2006 nieprzerwanie wiceprezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP oraz oficjalny przedstawiciel Polski w Zarządzie Europejskiego Związku Uzdrowisk.W latach 1998 – 2010 Wiceprezydent Sopotu. Pisarz, publicysta, scenarzysta, autor licznych książek i filmówdokumentalnych, juror festiwali muzycznych i teatralnych. Założyciel ruchu obywatelskiego Kocham Sopot. Zawodowo związany z sopocką Grupą Ergo Hestia oraz wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz Sopockiego Instytutu Ubezpieczeń.

Jarosław Parczewski, Dyrektor Zarządzający Opera Domem Maklerskim
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Nauk Ekonomicznych. Posiadacz tytułu Chartered Financial Analyst (CFA). Od 12 lat związany z rynkiem kapitałowym.Karierę rozpoczynał w instytucjach nadzorujących i regulujących rynek kapitałowy w Polsce. Pracował w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Komisji Nadzoru Finansowego oraz w Ministerstwie Finansów. Od 2006 związany z firmami inwestycyjnymi, między innymi z Biurem Maklerskim Banku BGŻ, Domem Inwestycyjnym Investors oraz Domem Maklerskim i Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Opera.

Tatiana Piechota, Prezes Zarządu Upper Finance
Absolwentka Wydziału Zarządzania Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Zarządzała sprzedażą w obszarze bankowości osobistej i prywatnej w PKO BP, Getin Banku, Citibanku i Banku Handlowym oraz Pekao/Alliance PTE S.A. Założyciel Upper Finance – spółki, której usług między innymi skorzystali Swissmed, Scanmed, EMC Instytut Medyczny S.A., Multimedis, American Heart of Poland, Carolina Medical Center, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, Żagiel Med, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku. Upper Finance przy współpracy z polskimi bankami oraz instytucjami finansowymi pośredniczyła w finansowaniu inwestycji na łączną kwotę przekraczajacą 6 miliardów złotych. Spółka poza oferowaniem usług w zakresie pozyskiwania kredytów i środków z emisji obligacji i akcji na rynku NewConnect oraz GPW, uczestniczy w procesie fuzji i przejęć, oraz pośredniczy w obrocie nieruchomościami medycznymi.

Marcin Grzelecki, Radca Prawny, Doradca Podatkowy
Wspólnik w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie podatkowym oraz optymalizacji podatkowej. Zajmuje się planowaniem transakcji pod kątem podatkowym, analizowaniem konsekwencji podatkowych restrukturyzacji przedsiębiorstw, międzynarodowym planowaniem podatkowym oraz optymalizacją podatkową procesów inwestycyjnych. Aktywnie doradza klientom w zakresie przygotowania i wdrożenia efektywnych i bezpiecznych scenariuszy podatkowych oraz reprezentuje ich zarówno w postępowaniach przed organami podatkowymi i kontroli skarbowej oraz sądami administracyjnymi, jak i w ramach procesów stanowienia prawa. Ma na swoim koncie szereg przeglądów z zakresu CIT i VAT. Członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów Prawa i Podatków na Uniwersytecie Warszawskim.